September - May KNUJ Player of the Week KNUJ AM 860 at 10:00am

KNUJ PLAYER OF THE WEEK SHOW

The Player of the Week Show is sponsored by Burger King, 1922 South Broadway, New Ulm.

 

 Tune in Saturday mornings, September through May, to KNUJ AM 860 for the Player of the Week Show at 10:10 am….and also heard on-line at knuj.net.  The show is broadcast live from Burger King on South Broadway in New Ulm. The show is hosted by Sports Director Tom Wheeler and co-hosted by Doug Robertson.

 To Nominate a Player of the Week, click here to download the PDF form.

Future Player of the Year Banquet dates are: March 25, 2014.

Banquets begin at 7 pm and are held at the Holiday Inn, New Ulm, following the fall and winter seasons.

 

Players of the Week for the fall sports season are listed below: 

March 8
Girls Basketball – Carly Sigurdson from BOLD
Boys Basketball – Brendan Reese from St Peter
Wrestling – Vince Johnson from Windom/Mountain Lake 

March 1
Boys Basketball – Chad Lease from MVL
Wrestling –  Jacob Jewett from Glencoe/Silver Lake
Wrestling – Jason Meyer from Sibley East
Wrestling – Tim Krueger from River Valley 

February 22
Girls Basketball – Stephanie Klockmann from Glencoe/Silver Lake
Boys Basketball – Walker Froehling from St. James 

February 15
Girls Basketball – Halley Busse from GFW
Boys Basketball – Bryson Yackel from LCWM
Wrestling –  Austin Brockhoff from Sibley East

February 8
Girls Basketball – Karlee Eichten from Wabasso
Boys Basketball – Matt Christenson from Nicollet
Boys Basketball – Brody Rodning from Sibley East
Wrestling –  Trevor Nissen from BOLD

February 2
Girls Basketball – Karlee Pfaff from Cathedral
Boys Basketball – Seth Schuette from GFW
Wrestling –  Louis Sanders from LCWM Area

January 25
Girls Basketball – Kaylie Brazil from Central High School
Boys Basketball – Andrew Hempeck from Mountain Lake Area
Wrestling – Joe Fischenich from Windom/Mountain Lake 

January 18
Girls Basketball – Cinthia Sotelo from Madelia
Boys Basketball – Michael Coates from LCWM
Wrestling – Alex Schroepfer from Wabasso/Red Rock Central 

January 11
Girls Basketball – Josie Schieffert from Sleepy Eye
Boys Basketball – Zach Brandts from St. James
Wrestling – Austin Anderly from LeSueur/Henderson 

December 21 
Girls Basketball – Claire Krumbach from Sleepy Eye
Boys Basketball – Brandon Polesky from Sleepy Eye
Wrestling – Spencer Jenniges from Wabasso/Red Rock Central 

December 14
Girls Basketball – Anna Munsen from MVL
Boys Basketball – Neil Eichten from Wabasso
Wrestling – Dalton Elliott from LCWM Area 

December 7
Girls Basketball – Chelsey Guetter from Wabasso
Boys Basketball – Carter Kirk from Mountain Lake Area 

November 30
Boys Basketball – Tanner Bock from Wabasso 

November 9
Volleyball – Samantha Sorenson from LCWM
Defensive Football – Carter Krzmarzick from Sleepy Eye St. Mary’s 

November 2
Volleyball – Maddie Ludowese from Buffalo Lake/Hector/Stewart
Defensive Football – Jack Bergeman from Madelia 

October 25
Volleyball – Stephanie Klockmann from Glencoe/Silver Lake
Offensive Football – Brandon Helget from Sleepy Eye St. Mary’s
Defensive Football – Russ Hoffmann from Cathedral 

October 19
Volleyball – Katelyn Seehafer from GFW
Offensive Football – Andrew Hempeck from Mountain Lake
Defensive Football – Riley Kerkhoff from Cedar Mountain/Comfrey 

October 12
Volleyball – Kirsten Makela from St. Peter
Offensive Football – Neil Eichten from Wabasso
Defensive Football – David Suprenant from Sleepy Eye St. Mary’s 

October 5
Volleyball – Chelsey Guetter from Wabasso
Offensive Football – Nick Runck from Springfield
Defensive Football –  Ryan Menssen from St. James

September 28
Volleyball – Megan Eckberg from Sibley East
Offensive Football – Dalton Elliot from Nicollet
Defensive Football – Dylan Keck from LCWM 

September 21
Volleyball – Emily Bottem from St. James
Offensive Football – TJ Fulton from Wabasso
Defensive Football – Matt Christenson from Nicollet 

September 14
Volleyball – Dayna Comnick from Westbrook/Walnut Grove
Offensive Football – Tanner Bock from Wabasso
Defensive Football – Ryan Hoehn from St. Peter 

September 7
Volleyball – Hannah Vandervoort from Buffalo Lake/Hector/Stewart
Offensive Football – Carter Kirk from Mountain Lake Area
Defensive Football – Ben White from Sibley East 

August 29, 2013
Volleyball – Kristin Mohr from New Ulm Cathedral
Volleyball – Morgan Wenninger from GFW

 



 

 

 


To view past “Player of the Week” or to view the “Player of the Year Banquet” please click on of the links below:

 


  • Neil Eichten

    Keep Reading >>

    12 Oct 13
  • David Suprenant

    Keep Reading >>

    12 Oct 13
  • Kristen Makela

    Keep Reading >>

    12 Oct 13
  • 034

    Players of the Week for October 5, 2013From left: Ryan Menssen from St. James; Nick Runck from Springfield and Chelsey Guetter from Wabasso 

    Keep Reading >>

    05 Oct 13
  • Nick Runck

    Keep Reading >>

    05 Oct 13
  • Chelsey Guetter

    Keep Reading >>

    05 Oct 13
  • Ryan Menssen

    Keep Reading >>

    05 Oct 13
  • photo (12)

    Players of the Week for September 28,2013: From Left To Right Defensive Player-Dylan Keck-LCWM, Offensive Player-Dalton Elliot-Nicollet, Missing-Volleyball Player-Megan Eckberg-Sibley East.

    Keep Reading >>

    28 Sep 13