Player of the Game Sponsored by Brown County Dairy Association and KNUJ AM 860

KNUJ AM 860 and the Brown County Dairy Association congratulate these athletes for their commitment to excellence and good sportsmanship demonstrated during the game.

Athletes were chosen for this award in post-game show of the respective game.


 

 

March 13 – Minneota’s Taylor Reiss, Minneota vs Wabasso, girls basketball, broadcast on SAM 107. 3 FM and knuj.net

March 13 – Wabasso’s Chelsey Guetter, Wabasso vs Minneota, girls basketball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

March 10 – Lester Prairie/Holy Trinity’s Karlea Kyllo, LP/HT vs MVL, girls basketball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

March 7 – Wabasso’s Chelsey Guetter, Wabasso vs SMC, girls basketball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

March 6 – Lester Prairie/Holy Tinity’s Courtney Scoblic, LP/HT vs Sleepy Eye, broadcast on SAM 107. 3 FM and knuj.net

March 6 – MVL’s Nicolet Moldstad, MVL vs CMC, girls basketball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

March 4 – Wabasso’s Morgan Frank, Wabasso vs RRC, girls basketball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

March 3 – Cedar Mountain/Comfrey’s Andrea Ochs, CMC vs Cathedral, girls basketball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

March 3 – MVL’s Anna Munsen, MVL vs BLHS, girls basketball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

February 28 - Lester Prairie’s Nick Machemehi, Lester Prairie vs MVL, boys basketball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

February 27 – Luverne’s Gunnar Olson, Luverne vs New Ulm, boys hockey, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

February 25 – MVL’s Josh Wong, MVL vs SESM, boys basketball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

February 25 – Cedar Mountain/Comfrey’s Javin Larsen, boys basketball, Cedar Mountain/Comfrey vs Springfield, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

February 25 – New Ulm’s Grant Kannegiesser, New Ulm vs Mankato West, boys basketball, broadcast on knuj.net

February 24 – Wabasso’s Larissa Rohlik, Wabasso vs MVL, girls basketball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

February 22 – BLHS’s Kyle Mellies, BLHS vs Cathedral, boys basketball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

February 22 - New Ulm’s Wyatt Peterson, New Ulm vs Willmar, boys hockey, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net 

February 21 – New Ulm’s Judd Davis, New Ulm vs LDC, boys hockey, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

February 20 - Alexandria’s McKenzie Revering,  Alexandria vs New Ulm, State Girls Hockey, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

February 19 – New Ulm’s Brittany Denn, New Ulm vs Red Wing, State Girls Hockey, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

February 15 – Sibley East’s Quinlan Riffenburg, Sibley East vs LCWM, wrestling, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

February 15 – Scott West’s Jackson Stauffacher, Scott West vs Hutch/BLHS, wrestling, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

February 15 – Wabasso/Red Rock Central’s TJ Fulton, Wabasso/Red Rock Central vs Adrian, wrestling, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

February 13 – New Ulm’s Julia Schaefer, New Ulm vs Luverne/Worthington/Marshall, girls hockey, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

February 13 – River Valley’s Tim Krueger, River Valley vs Trinity School, wrestling,  broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

February 11 – New Ulm’s Riley Shelgren, New Ulm vs Fulda, wrestling, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

February 11 – New Ulm’s Sean Howk, New Ulm vs Fairmont/Martin County West, wrestling, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

February 11 – GFW’s Jack Bussler, GFW vs Sleepy Eye, boys basketball, broadast on SAM 107.3 FM and knuj.net

February 10 – Sleepy Eye St. Mary’s Mike Hirsch, SESM vs Cathedral, boys basketball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

February 7 – Sleepy Eye’s Justine Gonzalez, Sleepy Eye vs Cathedral, girls basketball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

February 6 – New Ulm’s Tyler Dittrich, New Ulm vs Waseca, boys basketball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

February 3 – Sleepy Eye’s Clair Krumbach, Sleepy Eye vs Cedar Mountain/Comfrey, girls basketball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

February 3 – Sleepy Eye St. Mary’s John Brandl, SESM vs MVL, boys basketball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

January 30 – River Valley’s Conner Bertram, River Valley vs St. Clair, wrestling, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

January 30 – New Ulm’s Jon Kopacek, New Ulm vs Marshall, boys hockey, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

January 30 – New Ulm’s Lorenzo Hernandez, New Ulm vs River Valley, wrestling, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

January 30 – New Ulm’s Hunter Ranweiler, New Ulm vs St. Clair, wrestling, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

January 24 – MVL’s Anna Munsen, MVL vs Springfield, girls basketball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

January 24 – Springfield’s Joeli Arnoldi, Springfield vs MVL, girls basketball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

January 23 – Wabasso’s Neil Eichten, Wabasso vs SESM, boys basketball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

January 21 – New Ulm’s Max Deslauries, New Ulm vs St. Peter, wrestling, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

January 21 – Sleepy Eye St. Mary’s Mike Hirsch, SESM vs Springfield, boys basketball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

January 17 – Cedar Mountain/Comfrey’s Riley Kerkhoff, Cedar Mountain/Comfrey vs Cathedral, boys basketball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

January 14 – GFW’s Seth Schuette, GFW vs SESM, boys basketball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

January 14- New Ulm’s Ethan Kraus, New Ulm vs LSHSPTCUC, boys hockey, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

January 13 – Cathedral’s Kristin Mohr, Cathedral vs MVL, girls basketball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

January 10 – New Ulm’s Matt Hartley, New Ulm vs BOLD, wrestling, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

January 10 – GFW’s Halley Busse, GFW vs Sleepy Eye, girls basketball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

January 9 – New Ulm’s Brook Schugel, New Ulm vs Marshall, girls hockey, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

January 3 – Waseca’s Mikayla Rolling, Waseca vs New Ulm, girls basketball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

December 28 – LCWM’s Michael Coates, LCWM vs New Richland Heartland Ellendale Geneva, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

December 28 – Nicollet’s Jay Hendrycks, Nicollet vs Cleveland, boys basketball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

December 28 – Cathedral’s Jack Schwartz, Cathedral vs New Hope Academy, boys basketball, broadcast on SAM 107.3  FM and knuj.net

December 27 – Cathedral’s Collin Helget, Cathedral vs Cleveland, boys basketball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

December 27 – Nicollet’s Gavin Nourie, Nicollet vs New Hope, boys basketball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

December 20 – Litchfield’s Kalley Spreiter, Litchfield vs New Ulm, girls hockey, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

December 19 – St. James Zach Brandts, St. James vs New Ulm, boys basketball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

December 17 – Wabasso’s Chelsey Guetter, Wabasso vs SESM, girls basketball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

December 13 – Sleepy Eye’s Brandon Polesky, Sleepy Eye vs SESM, boys basketball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

December 13 – BLHS’s Tate Lange, BLHS vs Cathedral, boys basketball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

December 10 – MVL’s Anna Munsen, MVL vs Springfield, girls basketball, broadcast on KNUJ AM 860, SAM 107.3 FM and knuj.net

December 6 – LeSueur-Henderson/St. Peter/Tri-City United/Cleveland’s Sam Wenner, LSHSPTCUC vs New Ulm, boys hockey, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

December 6 – Springfield’s Amy Davis, Springfield vs SESM, girls basketball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

December 3 – Springfield’s Cooper Scheffler, Springfield vs SESM, boys basketball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

December 3 – GFW’s Seth Schuette, GFW vs MVL, boys basketball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

 

November 16 – Sleepy Eye St. Mary’s Brandon Helget, State A Football at the Metrodome, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

November 16 - Sleepy Eye St. Mary’s David Suprenant, State A Football at the Metrodome, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

November 9 – Sleepy Eye St. Mary’s David Suprenant, SESM vs Lester Prairie/Holy Trinity in Class A State Football, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

November 1 – Sleepy Eye St. Mary’s Brandon Helget, SESM vs Cathedral, football, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

October 29 – Buffalo Lake/Hector/Stewart’s Maddie Ludowese, BLHS vs Cathedral, volleyball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

October 26 – Cathedral’s Collin Helget, Cathedral vs Cedar Mountain/Comfrey, football, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

October 26 – Sleepy Eye St. Mary’s Brandon Helget, SESM vs Springfield, football, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

October 26 - Fairmont’s Spencer Chirpich, Fairmont vs Sibley East, football, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

October 25 – Worthington’s Brooke Henning, Worthington vs New Ulm, volleyball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

October 25 – Redwood Valley’s Lauren Hanson, Redwood Valley vs GFW, volleyball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

October 24 - BOLD’s Baylie Kubesh, BOLD vs SESM, volleyball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

October 24 - Cathedral’s Morgan Schabert, Cathedral vs MVL, volleyball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

October 22 – Springfield’s Carter Erickson, Springfield vs JWP, football, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

October 22 – Cedar Mountain/Comfrey’s Riley Kerkhoff, football, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

October 21 – SESM’s Becca Schmitz, SESM vs Sleepy Eye, volleyball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

October 21 – Sleepy Eye’s Claire Krumbach, Sleepy Eye vs SESM, volleyball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

October 16 – Springfield’s Nick Runck, Springfield vs Cathedral, football, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

October 16 – MVL’s DeAndre Parker, MVL vs Sleepy Eye, football, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

October 15 – New Ulm’s Ellie Schneider, New Ulm vs St. James, volleyball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

October 11 – Sleepy Eye St. Mary’s David Suprenant, SESM vs Wabasso, football, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

October 11 – Cathedral’s Austin Cooper, Cathedral vs MVL, football, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

October 8 – Sleepy Eye St. Mary’s Bethany Berkner, SESM vs Cedar Mountain/Comfrey, volleyball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

October 4 – Cathedral’s Jacob Gangelhoff, Cathedral vs BLHS, football, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

October 4 – Sleepy Eye St. Mary’s David Suprenant, SESM vs Cedar Mountain/Comfrey, football, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

October 3 – Cathedral’s Kristin Mohr, Cathedral vs Cedar Mountain/Comfrey, volleyball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

October 1 – MVL’s Rylee Weisensel, MVL vs Sleepy Eye St. Mary’s, volleyball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

October 1 – GFW’s Claire Leitheiser, GFW vs Springfield, volleyball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

September 27 – Springfield’s Nick Runck, Springfield at Cedar Mountain/Comfrey, football, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

September 27 – St. James’ Walker Froehling, St. James vs New Ulm, football, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

September 26 – GFW’s Katelyn Seehafer, GFW vs BLHS, volleyball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

September 26 – Cathedral’s Morgan Schabert, Cathedral vs Springfield, volleyball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

September 24 - St. Peter’s Emily Lind, St. Peter vs New Ulm, girls soccer, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

September 20 – Blue Earth Area’s Luke Schavey, Blue Earth Area vs New Ulm football, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

September 20 – Sleepy Eye St. Mary’s Brandon Helget, SESM vs Springfield football, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

September 19 – Sleepy Eye’s Claire Krumbach, Sleepy Eye vs Cedar Mountain volleyball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

September 17 - New Ulm’s Katie Forst, New Ulm vs St. Peter volleyball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

September 13 – Waterville Elysian Morristown’s Mitchell Wolter, WEM vs GFW football, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

September 13 – Martin County West’s Jake Faber, Martin County West vs MVL football, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

September 12 – Springfield’s Jenny Thoreson, Springfield vs MVL volleyball, broadcast on KNUJ AM 860 and knuj.net

September 10 – Sleepy Eye St. Mary’s Bethany Berkner, SESM vs Sleepy Eye volleyball, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

September 6 – Sleepy Eye St. Mary’s Brandon Helget, SESM vs Sleepy Eye football, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

August 30 - Springfield’s Carter Erickson, Springfield vs Red Rock Central football, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net