2017 KNUJ 860 AM/SAM 107.3 FM/knuj.net Broadcast Schedule Spring Sports

HIGH SCHOOL SCHEDULE - 

Date: Sport-Section: Teams: Location: Time:: Station: Coverage:

5/26 – 2A BB – MVL #9 vs Cleveland #8 – first round, at Cleveland, 5pm, broadcast on KNUJ 860 AM and knuj.net

5/26- 2A BB – Cathedral #10 vs Sleepy Eye #7 – first round, at Sleepy Eye, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

5/27 – 2A Girls SB – Cathedral #1 vs Cleveland #5, at N. Kato, 10:00 am, broadcast on KNUJ 860 AM and knuj.net

5/27 – 2A Girls SB – SESM #2 vs Mountain Lake/Comfrey #6, at N. Kato, 10:00 am, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

5/27 – 2AAA Girls SB – New Ulm vs Marshall/Waseca, at N. Kato, noon, broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

5/27 – 2AA Girls SB – St. Peter #1 vs  Les-Hend #4,  noon, broadcast on KNUJ 860 AM 

 5/27 – 2AAA Girls SB – New Ulm if won at noon vs Faribo, at N. Kato, 2:00 pm, broadcast on SAM 107 FM and knuj.net

 5/27 – 2A Girls SB – Lone unbeatens play at 2pm, and we could have a losers bracket, 2:00 pm,  broadcast on KNUJ 860 AM and knuj.net

 5/27 – 2A Girls SB – If NUHS loses at noon, and Sleepy Eye wins at 10 am we would then cover Sleepy Eye vs probably Mtn Lake/Comfrey, 2:00 pm,  broadcast on SAM 107.3 FM and knuj.net

 5/27 – 2AA Girls SB -St. Peter– win or lose would play at 4:00 pm, N. Kato,  broadcast on KNUJ 860 AM and knuj.net

 

** May 27 is very busy day…starting at 10 am.

5/30 – 2A & 2AA Girls SB Losers bracket games N.Kato 5p & 7p ? P by P

5/30 – 3A BB RRC-#1-if won vs Wabasso-#2-if won Milroy 7 pm, broadcast on KNUJ 860 AM and knuj.net

5/30 – 2AAA SB NUHS-if playing-losers bracket vs ? N.Kato 5 pm ? P by P

5/30 – 2A BB Waiting for brackets 5 pm

5/31 – 2AAA BB NUHS-#3 vs Marshall-#2 Marshall 6 pm broadcast on KNUJ 860 AM and knuj.net

6/1 – 2A & 2AA SB Title games N.Kato 5pm ?
*If necessary games at 7 pm

TRAP SHOOT TEAMS -** KNUJ will air 3 reports per day. (2x with results, 1x with interviews)
(Report times: 1:35 pm-results/interview, 3:40 pm-interview/s, and 5:35 pm-results….times could shift slightly when we have Twins day games on June 15, & 17)

23 KNUJ Area teams listed below!

Monday, June 12th:

Class A:
Conference 2: BOLD
Conference 7: Cedar Mtn
Conference 9: MVL-Cathedral
Conference 11: GFW

Tues., June 13th:

Class 2A:
Conference 1: BLHS
Conference 2: Martin County West
Conference 2: Tracy Milroy Balaton
Conference 3: Redwood Valley
Conference 4: Madelia
Conference 4: Wabasso
Conference 6: St. James

Wed, June 14th:

Class 3A:
Conference 1: Comfrey
Conference 1: Truman
Conference 5: Cleveland

Thurs, June 15th:
Twins day game at 12:10–coverage after game
Class 4A:
Conference 2: Belle Plaine
Conf. 3: Mtn. Lake

Friday, June 16th:
Class 5A:
Conference 1: New Ulm
Conference 4: TCU

Saturday, June 17:
Twins day game at 1:10 pm..coverage after game
Class 6A:
Conf. 1: LeSueur-Henderson


Sunday, June 18:

Class 7A
Conf. 2: Sibley East

 

Monday, June 19th:
Class 8A:
Conference 1: Fairmont
Conference 2: St. Peter

 

Tuesday, June 20:
Class 9A
Conference 2: Nicollet