Renville County Election Results 06 Nov 12

RENVILLE COUNTY BALLOT

U.S. President & Vice President
MITT ROMNEY AND PAUL RYAN REPUBLICAN    4149   53.8%

BARACK OBAMA AND JOE BIDEN DEMOCRATIC-FARMER-LABOR    3394   44%

GARY JOHNSON AND JIM GRAY LIBERTARIAN PARTY    65  .84%

JAMES HARRIS AND MAURA DELUCA SOCIALIST WORKERS PARTY     6  .08%
VIRGIL GOODE AND JIM CLYMER CONSTITUTION PARTY     18   .23%
DEAN MORSTAD AND JOSH FRANKE-HYLAND CONSTITUTIONAL GOVT     5   .06%
JILL STEIN AND CHERI HONKALA GREEN PARTY    27   .35%

JIM CARLSON AND GEORGE MCMAHON GRASSROOTS PARTY   15   .19%
PETA LINDSAY AND YARI OSORIO SOCIALISM AND LIBERATION   0   
ROSS C. “ROCKY” ANDERSON AND LUIS J. RODRIGUEZ JUSTICE PARTY    5    .06%
U.S. Senator
STEPHEN WILLIAMS INDEPENDENCE   233   3%

KURT BILLS REPUBLICAN   2215    29.3%

AMY KLOBUCHAR DEMOCRATIC-FARMER-LABOR    4996   66%

TIM DAVIS GRASSROOTS PARTY    82   1.08%

MICHAEL CAVLAN MINNESOTA OPEN PROGRESSIVES    39  .51%

U.S. Representative District 7
ADAM STEELE Independence    345    4.5%

LEE BYBERG Republican    2610   34.4%

COLLIN C. PETERSON Democratic-Farmer-Labor    4637   61%

***Constitutional Amendment 1 (Marriage)***
YES   5145    68.7%

NO   2549    33.13%

***Constitutional Amendment 2 (Voter ID)***
YES   3327    43.29%

NO   4358    56.71%

Chief Justice – Supreme Court
LORIE SKJERVEN GILDEA

DAN GRIFFITH

Associate Justice – Supreme Court 1
DEAN BARKLEY

BARRY ANDERSON

Associate Justice – Supreme Court 4
TIM TINGELSTAD

DAVID R. STRAS

Judge – Court of Appeals 6
RENEE L. WORKE   6303   99.6%

Judge – Court of Appeals 7
JILL FLASKAMP HALBROOKS    6217    99.6%

Judge – 8th District Court 3
DWAYNE NEIL KNUTSEN    6272    99.65%

Judge – 8th District Court 5
CHARLES GLASRUD    6207    99.6%

Judge – 8th District Court 6
GERALD J. SEIBEL    6238    99.7%

Judge – 8th District Court 8
DONALD M. SPILSETH    6273   99.6%

State Senator District 16
GARY DAHMS REPUBLICAN   340   54.8%

TED L. SUSS DEMOCRATIC-FARMER-LABOR   280  45.2%

State Representative District 16B
PAUL TORKELSON REPUBLICAN   222   35.8%

JAMES KANNE DEMOCRATIC-FARMER-LABOR   369   59.5%

JERRY “PIKE” PAGEL INDEPENDENT   28   4.5%

State Senator District 17
JOE GIMSE REPUBLICAN   2951   42.5%
LYLE KOENEN DEMOCRATIC-FARMER-LABOR   3973   57.3%

State Representative District 17A
TIM MILLER REPUBLICAN    3499   51.2%
ANDREW FALK DEMOCRATIC-FARMER-LABOR    3331   48.7%

County Commissioner District 1
RANDY R. KRAMER  1334   99.03%

County Commissioner District 3
PAUL SETZEPFANDT   1557   99%

County Commissioner District 5
LAMONT JACOBSON   1453   98%

Soil and Water Supervisor District 1
MARK R. KOENIG   3491  51.4%

JAMES SCHAFER   3287   48.4%

Soil and Water Supervisor District 2
DAVID GUGGISBERG   6522   99.5%

Soil and Water Supervisor District 5
LOYAL FISHER   2797    41%

JAMES HEBRINK   3942   58.4%

Bird Island
Mayor (Bird Island)
DOUG ERICKSON   379   67%

ROBERT SEIDL JR.   183    32.5%

Council Member (Bird Island) (Elect 2)
RANDY BILLMEIER   166    16.3%

SHANNON HANSEN   260    25.5%

JESSE HOPKINS   133    13%

TRICIA LYNCH   129    12.7%

JULIE SANDER    325    31.90%

Council Member (Bird Island)
BETTY SCHEMMEL   256   47.2%

DANIEL WOLFF   283    52.1%

Bird Island Twp
Town Supervisor Seat A (Bird Island Township)
JASON C. ROUSE   94   95%

Town Supervisor Seat B (Bird Island Township)
CHARLES D. AMBERG   107   97%

Town Treasurer (Bird Island Township)
GARY SANGER   110    100%

Boon Lake Twp
Town Supervisor Seat A (Boon Lake Township)
PAUL RETTMANN   188   94%

Town Clerk (Boon Lake Township)
RANDY S. PEDERSON   197    99.5%

Buffalo Lake
Mayor (Buffalo Lake)
STEVEN FREIDRICHS   120   43.3%

JOYCE NYHUS   155   56%

Council Member (Buffalo Lake) (Elect 2)
SANDRA HOUSMAN   214    48%

LLOYD KADELBACK   200    45%

Danube
Mayor (Danube)
GENE ALLEX SR.  176   88%

Council Member (Danube) (Elect 2)
PHILIP STANDFUSS   182   51%

ALLAN STRUNC   166   46.9%

Special Election for Council Member (Danube) (Elect 2)
SHARON KROGMAN   176    51.6%

DAVID MAURICE   157    46%

Fairfax
Mayor (Fairfax)
DOUG POMPLUN   457    95.8%

Council Member (Fairfax) (Elect 2)
LARRY DALLMAN  231   25.5%

CINDY D. FAHEY   379  41.8%

LOIS A. GILLES   287   31.7%

Franklin
Mayor (Franklin)
RONALD ROGER DEGNER   118   53.9%

TIMOTHY JOEHNCK   96  43.8%

Council Member (Franklin) (Elect 2)
WILLIAM WIESE  185  69%

Council Member (Franklin)
COREY GRUENDEMANN   71  32.7%

CURT SCHARFENCAMP   143   66%

Hector
Mayor (Hector)
STEVEN R. SQUIBB   469  95%

Council Member (Hector) (Elect 2)
RALPH R. BERGSMA III   442   82.9%

Hector Twp
Town Supervisor Seat A (Hector Township)
JEFFREY BRODERIUS   94   100%

Morton
Mayor (Morton)
CARL COLWELL   139   84%

Council Member (Morton) (Elect 2)
No candidates filed

Olivia
Mayor (Olivia)
SUZANNE M (SUE) HILGERT   942   96.6%

Council Member (Olivia) (Elect 2)
BERNARD JOHNSON   736  35.28%

TERRY KOHOUT   722  34.6%

TERRY SERBUS   590  28.28%

Redwood Falls
Council Member at Large (Redwood Falls)
JOHN THOMAS BUCKLEY

Renville
Mayor (Renville)
JANETTE WERTISH   436  85.3%

Council Member (Renville) (Elect 2)
RANDY JOHNSON   344   42.7%

AL ROHLIK   406   50.4%

Troy Twp
Town Supervisor Seat A (Troy Township)
WAYNE STAHNKE   138   97.87%

Special Election for Town Supervisor Seat B (Troy Township)
CRAIG KUBESH   135   97.8%

Town Clerk (Troy Township)
No candidates filed

Winfield Twp
Town Supervisor Seat A (Winfield Township)
JAMES ZENK   129   99.2%

Special Election for Town Supervisor Seat B (Winfield Township)
JIM NYQUIST   129   100%

Town Treasurer (Winfield Township)
DEBRA L. HOLWERDA   130   100%