Section 3A T&F Boys Qualifers 01 Jun 12

Boys Team Scores: 1. Montevideo 97; 2. Redwood Valley 90; 3. Luverne 80.5; 4. Murray County Central 64; 5. Jackson County Central 46; t6. Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd, Yellow Medicine East 39; 8. Westbrook-Walnut Grove/Red Rock Central 31; 9. Pipestone Area 26; 10. Central Minnesota Christian 23. Other Area Teams: 16. Canby/Minneota/Lincoln HI 14; 20. Lakeview 5.5; 22. Tracy-Milroy-Balaton 4; 23. Russell-Tyler-Ruthton 3; 26. Wabasso 1.

State Qualifiers (Top Two) and Area Individual Results

100m: 1. Jack Thony (MCC) 11.27; 2. Aaron Wubben (CMCS) 11.39; 5. Jacob Pederson (YME) 11.60; 6. Tyler Scotting (MCC) 11.69.

200m: 1. Thony (MCC) 23.23; 2. Pederson (YME) 23.30.

400m: 1. Jason Vongsavanh (JCC) 51.28; 2. Jose Gonzales (MLBO) 51.41; 3. Thony (MCC) 51.57; 4. Pederson (YME) 52.08; 6. Grant Taylor (LV) 53.07.

800m: 1. Evan Robertson (LQPV/DB) 2:01.15; 2. Ryan Phillips (RV) 2:02.76; 7. Josh Witte (LQPV/DB) 2:09.86; 8. Marco Perez (TMB) 2:12.04.

1,600m: 1. Ben Burgett (Community Christian) 4:35.74; 2. Nick Stoks (C/M/L) 4:40.34; 8. Alex Solheim (MCC) 4:58.82.

3,200m: 1. Burgett (Community Christian) 10:20.31; 2. Dillon Thooft (RV) 10:23.88; 8. Wyatt Johansen (C/M/L) 11:00.94.

110m Hurdles: 1. Aaron Kozlowski (PA) 15.42; 2. Chris Fischer (RV) 15.69; 4. Levi Bunting (WWG/RRC) 16.17.

300m Hurdles: 1. Chase Testa (MONTE) 40.76; 2. Austin LaFollette (SMC) 41.30; 4. Scotting (MCC) 42.71; 7. Levi Bunting (WWG/RRC) 44.03; 8. TJ Fulton (LQPV/DB) 44.15.

4x100m Relay: 1. Luverne (Jackson Winter, Matt Oehlerts, Alex Weis, Bo Biever) 45.38; 2. Montevideo (Testa, Wyatt Enger, Jordan Janisch, Jake Douglas) 45.43; 4. LQPV/DB 46.02; 6. C/M/L 46.82.

4x200m: 1. Montevideo (Testa, Douglas, Jeremiah Lipinski, Enger) 1:33.88; 2. Luverne (Winter, Daniel Muller, Ethan Rust, Biever) 1:34.87; 3. LQPV/DB 1:37.11; 7. C/M/L 1:39.41.

4x400m: 1. Montevideo (Ben Richards, Douglas, Lipinski, Enger) 3:33.44; 2. Redwood Valley (Jacob Prouty, Phillips, Randy Juell, Fischer) 3:33.69; 4. LQPV/DB 3:36.20; 5. WWG/RRC 3:42.35; 6. Lakeview 3:42.27; 8. MCC 3:46.72.

4x800m: 1. Redwood Valley (Aiden Dirhlam, Alex Amunrud, Wes Peyerl, Phillips) 8:31.26; 2. YME (Adam Saveriego, Coltyn Schuler, Isaac Rillo, Jacob Carroll) 8:38.96.

High Jump: 1. Wubben (CMCS) 6-5; 2. Juell (RV) 6-3; 3. Jeff DeCock (WWG/RRC) 6-3 Q; 5. Joey Lee (LQPV/DB) 5-11; 7. Eric Donner (TMB) 5-7.

Pole Vault: 1. Testa (MONTE) 13-0; 2. Juell (RV) 13-0; 5. Nate Anderson (YME) 11-6.

Long Jump: 1. Juell (RV) 21-1.75; 2. Thony (MCC) 21-1.5; 3. DeCock (WWG/RRC) 20-9.75 Q; 7. Joey Lee (LQPV/DB) 19-0.25.

Triple Jump: 1. Douglas (MONTE) 42-6.5; 2. DeCock (RRC/WWG) 41-9; 4. Pederson (YME) 41-4.25.

Shot Put: 1. Tanner Nepp (MCC) 49-10; 2. Weis (LUV) 47-4.25; 8. Matt Zeug (WAB) 42-9.

Discus: 1. Nepp (MCC) 142-08; 2. Cody Rofshus (LUV) 139-10; 4. Trevon Cox (YME) 134-5; 8. Tommy Nelson (TMB) 126-7.