2010-2011 Winter Players of the Week 03 Sep 10

March 26, 2011
Girls Basketball – Kasslin Swenson from Nicollet
Boys Basketball – Kevin Larson from Cathedral
Co-Wrestlers – Zach Campbell from TMB/WWG and Eric Madson from Hutchinson/BLHS

From left: Kevin Larson, Cathedral; Kasslin Swenson from Nicollet and Eric Madson from Hutchinson/BLHS

 

March 19, 2011
Girls Basketball – Tailor Raymond from Nicollet
Boys Basketball – Cody Milbrath from Springfield
Co-Wrestlers – Alex Steffel and Brent O’Halloran from BOLD

March 12, 2011
Girls Basketball – Katy Kuiper from St. Peter
Boys Basketball – Eli Krumbach from Sleepy Eye
Co-Wrestlers – Alex Cooling from Madelia/Truman/Martin Luther and Jared Peterson from Windom/MLBO

From left: Katy Kuiper from St. Peter; Eli Krumbach of Sleepy Eye and Jared Peterson from Windom/MLBO

 

March 5, 2011
Girls Basketball – Karina Schroeder from LCWM
Boys Basketball – Kevin Clancy from New Ulm
Co-Wrestlers – Spencer Yackel from LCWM and Cole Cihak from New Ulm

Karina Schroeder from LCWM and Kevin Clancy from New Ulm

 

February 26, 2011
Girls Basketball – Lynsey Runke from Buffalo Lake/Hector/Stewart
Boys Basketball – Joey Bartlett from St. Peter
Wrestling – Nate Meixell from LCWM

Lynsey Runke from Buffalo Lake/Hector/Stewart and Joey Bartlett from St. Peter

 

February 18, 2011
Girls Basketball – Marissa Klimmek from New Ulm
Boys Basketball – Lucas Herd from Sibley East
Wrestling – Adam Cooling from Madelia/Truman/Martin Luther

From left: Adam Colling from Madelia/Truman/Martin Luther; Lucas Herd from Sibley East and Marissa Klimmek from New Ulm

 

February 12, 2011
Girls Basketball – Nicole Kerkhoff from Cedar Mountain/Comfrey
Boys Basketball – Nate Golden from Cedar Mountain/Comfrey
Wrestling – Cody Welch from Wabasso

Pictured from left: Cody Welch from Wabasso; Nate Golden from Cedar Mountain/Comfrey and Nicole Kerkhoff

 

February 4, 2011
Girls Basketball – Sydney Remus from Sleepy Eye
Boys Basketball – Kyler Anderson from Glencoe/Silver Lake
Wrestling – Tyler Pasvogel from Sibley East

 

From left: Sydney Remus from Sleepy Eye and Kyler Anderson from Glencoe/Silver Lake

 

January 29, 2011
Girls Basketball – Stacia Jones from Springfield
Boys Basketball – Beau Herrig from M.L.B.O.
Wrestling – Jacob Anderson from River Valley

January 22, 2011
Girls Basketball – Karlee Ilgen from BLHS
Boys Basketball – Jesse Kieper from Springfield
Wrestling – Drake Borsgard from Windom/MLBO

January 15, 2011
Girls Basketball – Bailey Lange from M.V.L.
Boys Basketball – Mitch Laffen from Sleepy Eye
Wrestling – Thomas Sandt from L.C.W.M.

Bailey Lange from M.V.L. and Mitch Laffen from Sleepy Eye

 

January 8, 2011
Girls Basketball – Briana Brandts from St. James
Boys Basketball – Brian Jacobs from LCWM

Briana Brandts from St. James and Brian Jacobs from LCWM

 

December 18, 2010
Girls Basketball – Alyssa Kerkhoff from St. Peter

December 11, 2010
Girls Basketball – Tiana Runck from Springfield

December 4, 2010
Girls Basketball – Val Kloeckl from Sibley East

Val Kloeckl from Sibley East

 

2010-11 Fall Players of the Week

November 13, 2010
Volleyball – Rachel Holstein from New Ulm
Volleyball – Heather Danell from M.V.L.
Offensive Football – Colby Salonek from Springfield
Offensive Football – Eli Krumbach from Sleepy Eye

November 6, 2010
Volleyball – Stephanie Howe from GFW
Offensive Football – Kevin Larson from New Ulm Cathedral
Defensive Football – Dusty Giefer from Nicollet

From left: Dusty Giefer from Nicollet; Stephanie Howe from GFW and Kevin Larson from New Ulm Cathedral

 

October 30, 2010
Volleyball – Karlee Ilgen from Buffalo Lake/Hector/Stewart
Offensive Football – Daniel Maras from Red Rock Central
Defensive Football – Nick Mans from Nicollet

From left: Karlee Ilgen from Buffalo Lake/Hector; Nick Mans from Nicollet and Daniel Maras from Red Rock Central

 

October 21, 2010
Volleyball – Shelby Wiederhoeft from Truman
Offensive Football – Logan Reid from Sibley East

From left: Logan Reid from Sibley East and Brandon Berg from New Ulm Cathedral

 

October 16, 2010
Volleyball – Lexi Platz from GFW
Offensive Football – Nate Meixell from LCWM
Defensive Football – Kyle Krzmarzick from Sleepy Eye St. Mary’s

Lexi Platz from GFW

Kyle Krzmarzick from Sleepy Eye St. Mary's

 

October 9, 2010
Volleyball – Marissa Klimmek from New Ulm
Offensive Football – Taz Siebert from Central
Defensive Football – Dale McMullen from Cedar Mountain/Comfrey

From left: Dale McMullen from Cedar Mountain/Comfrey; Marissa Klimmek from New Ulm and Taz Siebert from Central

 

October 2, 2010
Volleyball – Kortney Barker from LCWM
Offensive Football – Jake Comnick from Westbook/Walnut Grove
Defensive Football – Dan Simon from New Ulm Cathedral

Dan Simon from New Ulm Cathedral

 

September 25, 2010
Volleyball – Nicole Kerkhoff from Cedar Mountain/Comfrey
Offensive Football – Alex Steffel from BOLD
Defensive Football – Tyler Marz from Springfield

From left: Tyler Marz of Springfield and Alex Steffel from BOLD

 

September 18, 2010
Volleyball – Taylor Meurer from Nicollet
Offensive Football – Garrett Leifring from Truman

From left: Garrett Leifring from Truman; Taylor Meurer of Nicollet and Lance Wilson from St. Peter

 

September 11, 2010
Volleyball – Miranda Maasz from MVL
Offensive Football – Sean Murphy from Nicollet
Defensive Football – McKoy Rodning from Sibley East
Defensive Football – Lance Wilson from St. Peter

From left: Sean Murphy from Nicollet and McKoy Rodning from Sibley East

Miranda Maasz and Coach Detjen

 

September 3, 2010
Volleyball – Cheyenne Briese from GFW

Cheyenne Briese